כתבות וחדשות

חזור

מ"דר" ל"הדר"

08/08/2017
מסע היסטורי מרתק על מקורות המילים של פירות ההדרים

האם ידעתם כי ענף ההדרים כיום הינו הענף החקלאי הגדול בעולם בייצורו? עובדה מפתיעה זו על החיים בימינו אנו הניעה אותנו לצאת ולחקור את ההיסטוריה והעבר כדי להבין מהיכן הכל למעשה התחיל. נפתח בכך שלא רבים אף יודעים אך מקורה של המילה "הדר" טמון בספר "ויקרא" ככתוב: "וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים" (כ"ג, מ').  הדרך הנכונה לקריאת המילה היא "פרי עץ ה-דר",כלומר, עץ ששמו "דר" שככל הנראה מיוחס לעץ הארז המוכר לנו כיום.

אם נמשיך ונתעמק בהיסטוריה של שאר פירות ההדר האהובים והמוכרים לנו כיום, נגלה עוד כי מקור המילה לימון  הוא בסנסקריט, "נימבו", מילה ששובשה והצליחה לחדור לשפה עברית ולשפות אחרות בצורה הידועה "לימון". הכינוי "תפוח זהב" השגור בפי כל  וידוע בקיצורו "תפוז", מגיע מכינוי שתבע שמשון בלוך בספרו "שבל עולם", שם התפוחים תוארו בצבעי זהב אמיתיים. תופתעו אף לשמע שהמילה פומלה עשתה את דרכה אלינו מהולנד והתהדרה בראשית דרכה בשם פָמְפֵלְמוֹאֵס, שקוצרה לימים למילה "פומלו" ,עד שהפכה במרוץ השנים וחדרה לשפה העברית ,כאמור, בשם "פומלה".

ומה בין "המנדרינה" לחברתה ה"קלמנטינה"? כיצד קרה כי שתיהן מחזיקות במראה ובשם מאוד דומה, משל היו תאומות שהופרדו בלידתן? ובכן.. המנדרינה שאבה את שמה בשל הדמיון הרב בין צבעה וצורתה מדמות הפקיד הסיני שהיה מכונה בשם "המנדרין". לקלמנטינה, למרות החריזה והדמיון למנדרינה, יש סיפור מעט שונה:   היא שאבה את שמה מאב בית יתומים באלג'יר של סוף המאה ה-19  שנקרא קלמונט רודייר, שהיה אחראי על גידול ההדרים השונים וגילה באופן מקרי את פרי הקלמנטינה.את הגילויים ההיסטוריים על מקורות השמות המפתיעים של פירות ההדרים תחתום במלוא הפאר וההדר... האשכולית. פתח תקווה זכתה בכבוד והייתה לעיר הראשונה בה גודלה, והיה זה ד"ר ישראל ויינברג , חבר בהנהלת אגודת הפרדס בזמן ההוא, שהעניק לה את שמה שמתגלגל על לשוננו ... עד עצם היום הזה.

המפגש העתידי שלכם עם אחד מפירות ההדר מעתה, עשוי לעורר בכם מעתה קונוטציות אחרות להיסטוריה ולעבר המרתק של התגלגלות המילה מראשיתה ועד התגלגלותה על לשוננו.